זיוף צוואה – כיצד נזהה צוואה מזויפת?

על פי דין, צוואתו האחרונה של אדם היא הקובעת ולפיה יחולק רכושו. לעיתים, אדם אשר אינו יורש על פי צוואה, ועל פי רוב במקרים בהם ישנו רכוש בעל ערך לחלוקה, יפעל לזיוף צוואה נוספת של המוריש אשר מזכה אותו ברכושו. ישנן דרכים שונות ומשונות לזיוף צוואה, חלקן מתוחכמות יותר וחלקן פחות.


טענת זיוף צוואה הינה טענה קשה להוכחה ועל מנת שבית משפט יקבע כי צוואה הינה מזויפת, על הטוען לזיוף להציג ראיות ממשיות להוכחת טענתו.

יצוין כי גם אדם שאינו נהנה על פי הצוואה יכול לטעון לזיוף צוואה, על אף שלא מדובר בצוואה מזויפת, וזאת על מנת לגרום לביטולה וקבלת צוואה קודמת בה הוא נהנה, ו/או על מנת לנסות ולהפעיל לחץ על היורשים להתפשר עמו כך שיהנה גם הוא מפירות העזבון.


כיצד לזהות צוואה מזויפת?

ישנן כמה דרכים לזהות צוואה מזויפת. ראשית, כאשר היורשים על פי הצוואה אינם היורשים הטבעיים של המנוח, ללא כל סיבה נראית לעין, וליורשיו הטבעיים נראה הדבר חשוד, יהיה מקום לבחון את מקוריות הצוואה.

שנית, כאשר לא מופיעה חתימת המנוח על פני כל עמוד בצוואה אלא רק בסופה, הדבר מעלה חשד כי חלקים ממנה זויפו. כמו כן, אדם שלא ידוע לקרוביו כי ערך צוואה ולפתע מופיעה צוואה המזכה יורשים אחרים, שאינם היורשים הטבעיים, מעלה את החשד כי מדובר בצוואה מזויפת.

הצוואות אותן ניתן לזייף בקלות יתר, ולגביהם ניתן לטעון בקלות כי הינן מזויפות, הינן צוואות בכתב יד וצוואות בעל פה (שכיב מרע). זאת מאחר וצוואה בכתב יד אינה דורשת עדים, ולצוואה בעל פה אין כל ראיה או עדות פרט לעדות של מי שמגישה לבית המשפט.


כיצד להוכיח כי מדובר בצוואה מזויפת?

החשודים המידיים לזיוף הצוואה הם הנהנים בצוואה החשודה כמזויפת, במיוחד כאשר אותם נהנים אינם היורשים הטבעיים של המנוח, והם אינם מופיעים בצוואה קודמת (אם ישנה כזו). יצוין כי ברוב המקרים, כאשר עולה חשד לצוואה מזויפת, מדובר באדם שלא השאיר אחריו צוואה ורכושו עתיד להתחלק על פי דין. במצב דברים זה קל יותר לזייף צוואה מאחר ואין צוואה קודמת עליה ניתן להסתמך ואשר מגדילה את החשד כי הצוואה החדשה הינה מזויפת, וממנה ניתן להבין טוב יותר את הלך מחשבתו וכוונותיו של המנוח.

אחת הדרכים להוכיח כי הצוואה מזויפת היא בדיקה גרפולוגית של חתימת המצווה. אמנם בדיקה זו אינה סוף דבר, אך בית המשפט יכול להתרשם מחוות דעת המומחה הגרפולוגי ולתת לה משקל כלשהו בבואו להחליט אם מדובר בצוואה מזויפת. במידה ומדובר בצוואה בכתב יד, ניתן לבחון גרפולוגית את כל הצוואה.

בנוסף, לעיתים ניתן לזהות זיוף סעיפים מסוימים בצוואה, זאת באמצעות עורך דין מיומן שידע לאתר ניסוח משפטי שונה שאינו תואם את שאר חלקי הצוואה.


האם ניתן למנוע מצב של זיוף צוואה?

הצוואה הבטוחה ביותר הינה צוואה בפני עדים שנעשית על ידי עורך דין מיומן. עורך דין בקיא ומיומן בניסוח צוואות ידע לנסחה באופן שיביא לקיום הצוואה ואם תוגש התנגדות כנגד צוואה זו, סיכויי ההתנגדות יהיה נמוכים מאוד. במידה ותיטען טענת זיוף כנגד הצוואה, יוכל עורך הדין להעיד אודות הצוואה שנחתמה בפניו ועל אמינותה.

בנוסף, חשוב להכין מספר עותקים לצוואה ולשמור כל עותק במקום אחר ו/או אצל אדם אחר, כך שאם תזויף הצוואה או חלקים ממנה, תימצא ראיה שתביא לקיום הצוואה הנכונה. מומלץ להשאיר עותק מן הצוואה אצל עורך הדין שניסח אותה.


למשרדנו נסיון רב בעריכת צוואות, בייצוג יורשים, בהתנגדויות לצוואות ובהליכים משפטיים רבים בנושא ירושות ועזבונות. נשמח לסייע לכם בנושאים אלו ובנושאים משפטיים אחרים. ליצירת קשר מלאו את הפרטים בטופס ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם האפשרי.